Pressiteade SA Tallinna Hambakliiniku mobiilse hambaravikliiniku avamine
SA Tallinna Hambakliinik
26.november 2024 Pelgulinna Gümnaasium, Mobiilne hambakliinik.
Tallinna Hambakliinik avab Mobiilse Kliiniku noorte suutervise parandamiseks
SA Tallinna Hambakliinik esitles täna oma uut Mobiilset Kliinikut, mille eesmärgiks on pakkuda kooliõpilastele ja lasteaedade lastele kvaliteetset hambaraviteenust ning suuhügieeniõpetust. Algatus on suunatud suutervise probleemide varajasele avastamisele ja teenuse kättesaadavuse parandamisele. Tervisekassa andmetel külastab hambaarsti aastas vaid umbes 60% kuni 19-aastastest lastest ja noortest.
Tallinna linnapea Jevgeni Ossinovski rõhutas uue mobiilse hambaravikabineti avamisel vajadust kanda paremat hoolt laste ja noorte hammaste eest. „Vaatamata sellele, et alaealiste hambaravi on Eestis tasuta, ei jõua paljud lapsed ja noored aastate jooksul kordagi hambaarsti juurde, mistõttu jäävad suutervise probleemid õigeaegselt avastamata. Mobiilse kliinikuga toome hambaarsti laste juurde ehk koolidesse, millega loome lastele ja noortele mugava võimaluse käia hammaste kontrollis. Hambaarsti vastuvõtul jagatud nõuanded suuhügieenist toetavad teadlikuma põlvkonna kasvatamist ja soodustavad paremat tervisekäitumist,“ lisas Ossinovski.
Mobiilse kliiniku projekti eesmärk on pakkuda hambaraviteenust vähemalt 7000 noorele aastas. Suutervis on tihedalt seotud inimese tervisega. Katkised hambad võivad põhjustada kroonilisi põletikke, mis omakorda võivad viia nahaprobleemide, seedetrakti häirete ja veresoonte lubjastumise kiirenemiseni. Põletikuliste hammastega inimeste immuunsüsteem on vastuvõtlikum erinevatele haigustele, kuna keha võitleb pidevalt infektsiooniga.
Mobiilse Kliiniku avamisel sõnas Tervisekassa juht Rain Laane, et kahjuks kimbutavad Eesti lapsi aina enam hambakaaries ja hambakatt, mis ennekõike tulenevad puudulikust suuhügieenist. „Mobiilne hambaravikabinet on üks ennetusprojektidest, mis aitab viia professionaalse suutervisealase teadmise ja oskused haridusasutustesse, kus lapsed ja noored veedavad enamuse oma päevast. Toome teenuse noortele lähemale, muutes selle kättesaadavamaks ka haavatavamatele sihtrühmadele ning vähendades takistusi hambaravile pöördumisel,” ütles Laane.
Mobiilse Kliiniku lühitutvustus:
- Ainus Eestis projekteeritud ja ehitatud, aastaringselt toimiv mobiilne hambaravikliinik, mis on varustatud ka röntgeniaparaadiga.
- Kolm kaasaegse varustusega lastesõbralikku hambaravitöökohta;
- Mõõtmed: Transportimisel koos vedukiga 17,5 x 2,5 m; töötavana 13,5 x 4,4 m.
- Täismass 34 t, võimeline autonoomselt töötama – varustatud elektrigeneraatori, küte, vee- ja reoveemahutitega;
- Investeering: Projekti kogumaksumus on 653 tuhat eurot, mis rahastati Sihtasutuse Tallinna Hambakliinik omavahenditest.
Mobiilse hambaravikabineti teenuste osutamisel on partneriteks Suukool ja Tervisekassa.
Lisainfo: SA Tallinna Hambakliinik
Jorgen Sumin – Mobiilse Kliiniku projektijuht – 5124297